راهنمای اندازه‌گیری بدن برای تعیین سایز لباس به روش صحیح و اصولی

وقتی صحبت از خرید لباس به میان می‌آید، مهم‌ترین چیزی که باید به آن توجه کرد سایز لباس است. حتما شما هم با این موضوع برخورد کرده‌اید که هر برند و تولیدی لباس با یک جدول سایز بندی لباس مخصوص به خود کار می‌کند. مثلا اگر سایز شلوار شما در یک برند ۳۸ باشد ممکن است در برند دیگری سایز ۴۰ برایتان مناسب باشد.

اگر هم بخواهید به صورت آنلاین لباس بخرید که کار سخت‌تر می‌شود چون امکان پوشیدن لباس قبل از خرید را ندارید. به همین دلیل باید اندازه‌گیری بدن برای تعیین سایز لباس را خوب بلد باشید تا بعد از خرید، یک لباس کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از سایز خودتان را دریافت نکنید.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم به شما یاد بدهیم که چگونه برای تعیین سایز لباس بدن خود را اندازه بگیرید و همیشه لباسی متناسب با فرم بدن خود بخرید.

اندازه‌گیری بدن برای تعیین سایز لباس مردانه

راهنمای سایز لباس مردانه آموزش سایز بندی لباس راهنمای سایز پیراهن مردانه

برای اندازه‌گیری نه متر را زیاد از حد بکشید نه آن را خیلی سست در دست بگیرید که آویزان بماند. متر باید کاملا روی بدن بخوابد و هیچ فشاری وارد نکند.

برای اندازه‌گیری بدن آقایان و تعیین سایز لباس باید به روش زیر عمل کنید:

۱. برای تعیین سایز پیراهن از یقه شروع کنید. دور گردن، دقیقا جایی که یقه‌ی لباس قرار می‌گیرد، را اندازه بگیرید. سر ِ متر را جلوی گردن قرار دهید، آن را دور گردن بچرخانید و دوباره به سرِ متر بچسبانید. حالا جایی که هر دو سمت به هم می‌رسند را بخوانید. این اندازه‌ی دور گردن شماست.

۲. برای اندازه‌گیری دور سینه باید پهن‌ترین قسمت قفسه‌ی سینه را اندازه بگیرید. متر را دور پهن‌ترین بخش قفسه‌ی سینه بچرخانید و به روشی که در اندازه‌گیری دور گردن گفتیم، اندازه را بخوانید. فراموش نکنید که متر باید از زیر بغل رد شود و در زمان اندازه‌گیری فرد باید کاملا صاف ایستاده و سینه را کاملا باز کرده باشد.

۳. بهتر است خودتان به تنهایی برای اندازه‌گیری آستین اقدام نکنید و از کسی کمک بخواهید. دست را از پشت روی باسن قرار دهید تا آرنج کمی خم شود. حالا از دوستتان بخواهید سرِ متر را روی شانه‌ی شما قرار دهد و به آرامی مابقی متر را روی بازو قرار داده، تا مچ دست پایین بیاورد.

این روش اندازه‌گیری برای پیراهن آستین بلند مناسب است. اگر قرار است پیراهنی با آستین کوتاه بخرید، متر را تا جایی ببرید که قرار است لبه‌ی آستین قرار بگیرد.

اگر می‌خواهید خودتان آستین را اندازه بگیرید باید متر را در قسمت میانی کتف (پشت) بچسبانید و سپس به آرامی تا روی مچ بکشید. اگر چسباندن متر به میان کتف سخت است می‌توانید آن را به قسمت جناق (میان قفسه‌ی سینه) بچسبانید.

۴. برای اندازه‌گیری کمر باید قسمتی که بین پایین قفسه سینه و بالای ناف قرار دارد را اندازه بگیرید. متر را دور بدن در جایی که گفته شد قرار دهید تا اندازه‌ی دور کمر مشخص شود. اگر کمر شلوار را در قسمتی غیر از جایی که گفته شد قرار می‌دهید باید آن بخش را اندازه بگیرید. بهتر است برای اندازه‌گیری کمر، متر را روی بدن فیکس نکنید و یک یا دو انگشت خود را بین بدن و متر قرار دهید تا کمی اندازه بزرگ‌تر شود.

۵. عرض باسن و فاصله از کمر را اندازه بگیرید. بایستید و کمی پاها را از هم باز کنید. متر را در جایی که باسن پهن‌تر است بچرخانید و اندازه را یادداشت کنید. این هم اندازه‌ی دور باسن که در خرید و دوخت شلوار بسیار مهم است.

۶. اندازه‌ی دور ران، زانو و ساق پا برای خرید لباس آماده مهم نیست اما اگر قرار است برای سفارش دوخت لباس اختصاصی قرار است بدنتان را اندازه بگیرید به این شکل عمل کنید.

متر را دور پهن‌ترین قسمت ران بپیچید و اندازه را یادداشت کنید. مچ پا، طول پا از محلی که کمر را ندازه گرفتید تا مچ و دور مچ را هم اندازه بگیرید. این اندازه‌ها فقط برای دوخت لباس مناسب است و برای خرید آنلاین به آن احتیاجی ندارید.

۷. برای اندازه‌گیری فاق باید متر را در جایی که کمر را اندازه گرفتید قرار دهید و آن را به سمت پاها بکشید تا به محل مناسب قرار گیری فاق شلوار برسد. برای اندازه‌گیری عمق فاق شلوار هم باید روی یک سطح صاف بنشینید و از کمر تا سطحی که نشسته‌اید را اندازه بگیرید.

۸. این مرحله هم مخصوص دوخت لباس به صورت اختصاصی است. از قسمت فاق داخلی تا مچ پا را اندازه بگیرید تا طول شلوار در بخش داخلی هم مشخص شود. برای این مرحله هم باید از یک شخص دیگر کمک بگیرید.

اندازه‌گیری بدن برای تعیین سایز لباس زنانه

آموزش لباس ساحلی راهنمای سایز سوتین راهنمای سایز لباس زنانه

برای اندازه‌گیری بدن خانم‌ها باید حتما متر را بکشید تا کاملا صاف قرار بگیرد و اندازه را دقیق نشان دهد.

طریقه اندازه گیری لباس برای خانم‌ها و تعیین سایز لباس به روش زیر است:

۱. اندازه‌گیری را با دور سینه شروع کنید. یک سر متر را در قسمت جلوی سینه، در پهن‌ترین قسمت، قرار دهید و متر را دور بدن بچرخانید تا دوباره به سر متر برسد. برای اندازه‌گیری دقیق‌تر بهتر است از کسی بخواهید که به شما کمک کند و در زمان اندازه‌گیری بازوهای خود را باز کنید.

۲. اگر قرار است اندازه‌ی سوتین خود را هم برای محاسبه‌ی قسمت سینه‌ی لباس بدانید باید قسمت زیر سینه را هم به روشی که گفته شد اندازه بگیرید. سپس متر را به صورت افقی از بالا تا پایین جایی که سوتین قرار می‌گیرد نگه دارید تا اندازه‌ی بخش مربوط به سینه‌ها مشخص شود. البته اگر قرار است اندازه‌ها را برای دوخت لباس به خیاط بدهید، سایز سوتین را به او بگویید تا خودش اندازه‌ی این بخش را اضافه کند.

۳. معمولا برای خرید لباس زنانه نیازی به اندازه‌گیری آستین نیست، اما اگر می خواهید لباس آستین بلند را به صورت آنلاین بخرید بد نیست این بخش را هم اندازه بگیرید. برای اندازه‌گیری سر متر را روی نوک شانه قرار دهید و آن را تا مچ دست بکشید تا اندازه‌ی آستین مشخص شود. اگر هم قرار است لباس آستین کوتاه بخرید، اندازه را تا جایی محاسبه کنید که قرار است لبه‌ی آستین قرار بگیرد.

۴. برای اندازه‌گیری سرشانه یک سرِ متر را از پشت روی نوک شانه قرار دهید و آن را تا سرِ شانه‌ی دیگر بکشید. برای این کار متر حتما باید صاف و بدون چرک روی پشت قرار گیرد.

۵. برای اندازه‌گیری کمر به صورت طبیعی، باید باریک‌ترین قسمت کمر را پیدا کنید و آن را اندازه بگیرید. این قسمت معمولا جایی بین ناف و زیر قفسه‌ی سینه است. اگر عادت دارید شلوار یا دامن را پایین‌تر از این قسمت قرار دهید، باید همان جایی که کمر لباس را می‌بندید اندازه بگیرید.

۶. برای اندازه‌گیری دور ران، فاق و طول پا (از داخل و خارج) به همان روشی عمل کنید که در روش اندازه‌گیری مردانه آموزش داده شد.

روش تعیین سایز لباس پلاس سایز

سایز پلاس راهنمای خرید سایز لباس نوزاد راهنمای سایز لباس نوزاد راهنمای انتخاب سایز لباس زنانه

روش اندازه‌گیری سایز لباس برای خرید لباس پلاس سایز هیچ تفاوتی با روش معمولی که آموزش دادیم ندارد. فقط اگر قرار است لباس به صورت اختصاصی برای شما دوخته شود باید حتما به خیاط تاکید کنید که از روش دوخت لباس پلاس سایز استفاده کند. چون برش‌ها و تغییرات الگو برای دوخت پلاس سایز با دوخت معمولی کمی متفاوت است.

جدول راهنمای سایز لباس کودکان

برای اندازه‌گیری سایز لباس کودکان بالای ۳ سال هم می‌توانید از روش‌های ذکر شده در بخش زنانه و مردانه استفاده کنید. اما برای تعیین سایز لباس نوزاد و کودکان زیر ۳ سال بهتر است از جدول تعیین سایز کمک بگیرید چون اندازه‌گیری بدن کودکان زیر ۳ سال کمی سخت است. ضمن اینکه رشد بدن در این سن سریع‌تر است و باید لباسی بخرید که حداقل چند ماهی قابل استفاده باشد.

پوشاک عمده آراتین طی سالیان زیاد سعی نمود تا پوشاک با بهترین جنس و مواد اولیه تولید و خدمت مصرف کنندگان و فروشندگان قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *